4. Kult św. Barbary na świecie

Barbara uważana jest za jedną z największych świętych kobiet zarówno przez Kościół wschodni, jak i zachodni. Żywoty św. Barbary ukazały się w językach: greckim, łacińskim, syryjskim, koptyjskim, ormiańskim, chaldejskim, a w wiekach średnich we wszystkich językach europejskich. Do spopularyzowania legendy o św. Barbarze przyczynili się przez swoje dzieła: na wschodzie pod koniec X wieku - Szymon Metafrast, na zachodzie w XIII wieku - Jacopo da Voragine.

Przez stulecia z osobą świętej nieodłącznie wiąże się przesłanie - jest patronką dobrej śmierci, nieugiętą męczennicą za wiarę chrześcijańską oraz orędowniczką bezpieczeństwa i opiekuńczości. Od XIII wieku św. Barbara jest czczona jako jedna z Czternastu Świętych Wspomożycieli, m.in. obok św. Krzysztofa, św. Jerzego czy św. Idziego. Do tego grona Kościół zaliczył świętych, których wstawiennictwo było najbardziej skuteczne, zwłaszcza w prośbach o uzdrowienie.

Kult św. Barbary potwierdzają różne dziedziny sztuki: malarstwo, rzeźbiarstwo, medalierstwo. Jej postać pojawia się także w literaturze: w poezji, prozie, podaniach ludowych, baśniach, legendach, pieśniach i przysłowiach.

za: E. Michniowska-Addario, Święta Barbara, Edycja Świętego Pawła, Częstochowa 2017.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz