14. Zwyczaje związane ze św. Barbarą

4 grudnia wiąże się ze specjalnymi zwyczajami. W Polsce ten dzień nazywany jest Barbórką. Odprawiana jest uroczysta Msza św., podczas której gra orkiestra górnicza, odbywają się akademie, spotkania, organizowane są zabawy, koncerty. Kiedyś w Barbórkę nie pracowano.

W Westfalii, Bawarii i Tyrolu pielęgnowany jest zwyczaj obcinania gałązek wiśni lub forsycji. Gałązki można „obudzić”, pozostawiając je przez noc zanurzone w ciepłej wodzie. Potem zmienia się im wodę co trzy dni, dzięki czemu w Boże Narodzenie można doczekać się pięknie ukwieconych gałązek, przypominających ciągle na nowo budzącą się przyrodę oraz męczennicę i wspomożycielkę - św. Barbarę. Tradycja w Dolnej Austrii mówi, że „gałązki Barbary” należy „zrywać wieczorem, idąc do ogrodu w samej koszuli i zamykając oczy, aby moc nie uleciała”. W Nadrenii uważana jest za towarzyszkę św. Mikołaja - w wielu miejscach to właśnie ona obdarowuje dzieci prezentami.

W kopalni Rauris w Alpach austriackich 4 grudnia górnicy otrzymywali chleb św. Barbary z ciasta piernikowego, w innych kopalniach zapalano w sztolniach światło mające uchronić przed nagłą śmiercią w czasie pracy.

We Włoszech św. Barbara jest patronką sił zbrojnych, przede wszystkim artylerzystów oraz strażaków. O arsenale i składzie materiałów wybuchowych mówi się Santa Barbara. W miejscach tych często był wystawiany jej obraz.

We Francji, w Prowansji, w dniu św. Barbary, 3 tygodnie przed Bożym Narodzeniem, wysiewa się na trzech talerzykach - symbolizujących Trójcę Świętą - pszenicę. Jest ona później ozdobą bożonarodzeniowego stołu. Uważa się, że jeśli pszenica w dniu Bożego Narodzenia jest pięknie zielona, najbliższe żniwa będą dobre.

Wenezuelscy czciciele świętej spędzają dzień 4 grudnia na tańcach, śpiewie i przyjmowaniu gości. Na wsiach odzywają się bębny, zwane tamborami, jako dziękczynienie za otrzymane łaski, gdyż św. Barbara czczona jest jako opiekunka wszystkich potrzebujących.

W Afryce św. Barbara nazywana jest z afrykańska Królową Chango. Przy jej ołtarzach i ołtarzykach, stawianych również w domach, znaleźć można kwiaty, jabłka i zielone świece składane jej w hołdzie.

Wszyscy uważający się za "dzieci św. Barbary" proszą ją o powodzenie w pracy, miłości i w interesach.

za: E. Michniowska-Addario, Święta Barbara, Edycja Świętego Pawła, Częstochowa 2017.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz